Program
FESTIWAL PULS LITERATURY | 9 GRUDNIA
Zapraszamy do zapoznania się z programem dziewiątego dnia Pulsu Literatury (9 grudnia 2023). Sobota przedfinałowa to przede wszystkim spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. W tym roku jury w składzie: Anna Marchewka (przewodnicząca), Paulina Frankiewicz, Barbara Piegdoń-Adamczyk, Michał Tabaczyński oraz Grzegorz Wysocki postanowiło wyróżnić Marka Bieńczyka, Julię Fiedorczuk oraz Dorotę Masłowską. Laureatkę lub laureata poznamy podczas uroczystej gali wieńczącej Puls Literatury 10 grudnia br.
12:00 Familijne warsztaty ekologiczne organizowane przez partnera festiwalu: firmę Interzero
Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 7+
Obowiązują zapisy: zapisy@dom-literatury.pl
Interzero Polska to pionierzy zrównoważonego rozwoju: jeśli chodzi o tworzenie obiegów zamkniętych produktów, materiałów czy logistyki, Interzero jest jednym z czołowych dostawców usług na rynku. Pracują z klientami z całej Europy, aby stworzyć inteligentne, kompleksowe rozwiązania i produkty. Skupiają się na dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju spółki przynoszącego korzyści dla środowiska, gospodarki i całego społeczeństwa.
17:00 Marek Bieńczyk w rozmowie z Grzegorzem Jankowiczem
Marek Bieńczyk – pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, „Literatury na świecie” i innych czasopism literackich polskich, a także francuskich. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W obszarze jego zainteresowań ważną rolę pełni kategoria melancholii, ale istotne są też międzykulturowe nawiązania i konteksty literackie.
Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Jego debiutem naukowym była rozprawa „Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci”(1990). Autor powieści „Terminal” (1994), „Tworki” (1999), książek eseistycznych „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (1998), „Oczy Dürera. O melancholii romantycznej”(2003), „Przezroczystość” (2007), „Książka twarzy” (2011), za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike, „Jabłko Olgi, stopy Dawida” (2015), „Kontener” (2018).
Wydał też dwie antologie „Katastrofy i wypadki w czasach romantycznych” (2019) i „Krzywo jedzie, kto ucieka. Ucieczki w czasach romantycznych” (2022) oraz teksty poświęcone kulturowej roli wina zebrane w tomie „Wszystkie kroniki wina” (2019). Tłumaczył na polski m.in. dzieła Milana Kundery, Emila Ciorana, Rolanda Barthesa.
Grzegorz Jankowicz – aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Pomysłodawca działającej przy Krakowskim Biurze Festiwalowym Szkoły Czytania. Pomysłodawca i współprowadzący akcji społecznej „Lekcje czytania” organizowanej przez „Tygodnik Powszechny”, w ramach której prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.
18:30 Julia Fiedorczuk w rozmowie z Karolem Porębą
Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, krytyczka literacka. Współtwórczyni Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykłada literaturę amerykańską. Jest autorką programu Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. W swojej twórczości na pierwszym planie umieszcza relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury.
Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” (Biuro Literackie, 2010) i „Bliskie kraje” (Marginesy, 2016), oraz powieści: „Biała Ofelia” (Biuro Literackie, 2013), „Nieważkość” (Marginesy, 2015, nominacja do nagrody literackiej Nike), „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie, 2020, nominacje do: Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego) i „Dom Oriona” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Opublikowała sześć tomów wierszy, a za tom „Psalmy” (2018) została uhonorowana Nagrodą Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.
Karol Poręba – krytyk literacki, edytor i tłumacz. Redaktor prowadzący w Wydawnictwie Ossolineum, a także redaktor serii poetyckiej Wygłosy. Asystent w Zakładzie Edytorstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor szkiców oraz artykułów poświęconych poezji XX wieku i współczesnej oraz socjologii literatury. Przełożył m.in. wiersze Everetta LeRoia Jonesa (Amirego Baraki) i Edwina Morgana.
20:00 Dorota Masłowska w rozmowie z Jędrzejem Słodkowskim | online
Dorota Masłowska – pisarka, felietonistka, autorka sztuk teatralnych i projektów muzycznych. Pisarstwo Masłowskiej to w dużej mierze skupienie na formie i ekwilibrystyce językowej, dzięki której narracje powieściowe zbliżają się do ponowoczesnych sylw.
Debiutem powieściowym pisarki była „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”(2002), która ukazała się w Wydawnictwie Lampa i Iskra Boża, za kolejną powieść „Paw królowej” (2005) otrzymała Nagrodę Literacką Nike, w 2012 roku ukazała się powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”, następnie „Jak zostałam wiedźmą: opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci” (2014), „Inni ludzie” (2018). Równocześnie z twórczością powieściową, zajmuje się dramatopisarstwem m.in. „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006), „Między nami dobrze jest” (2008), „Bowie w Warszawie” (2022) oraz felietonistyką „Więcej niż możesz zjeść: felietony parakulinarne”, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” (2017), „Jak przejąć kontrolę nad światem 2″, „Mam tak samo jak ty” (2023).
Jędrzej Słodkowski – wiceszef, a wcześniej szef działu kultura Gazety Wyborczej. Laureat Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego dla najlepszego młodego dziennikarza kulturalnego w Łodzi. Od 2013 r. w redakcji centralnej. Z wykształcenia socjolog specjalizujący się w analizie dyskursu. Można go spotkać na koncercie, w kinie, teatrze, muzeach, na macie do jogi i na rowerze, w Tatrach i Beskidzie Niskim, ale najczęściej jednak w redakcji.
Partnerzy 9. dnia festiwalu: Interzero, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy ani rezerwacja miejsc.