FESTIWAL PULS LITERATURY | 5 GRUDNIA

Zapraszamy do zapoznania się z programem piątego dnia Pulsu Literatury (5 grudnia 2023)

17:30 Utopia narodowa

Do czytania historii Europy Środkowej w alternatywny sposób zaprasza Michal Hvorecký. W jego szalonej powieści jest rok 2020, a na Tahiti mieszkają już trzy pokolenia Słowaków. Nie wiadomo, czy dobrowolnie opuścili swój kraj, czy zostali z niego wypędzeni. Obiecane lepsze życie na wyspie nie układa się jednak po myśli uchodźców. „Tahiti. Utopia” to nieoczywista słowacka political fiction, ale też rzecz o emigracji, punktach zwrotnych w historii i pragnieniu wolności.

Michal Hvorecký – słowacki pisarz i publicysta, tłumacz z języka niemieckiego. Pisze książki dla dorosłych oraz dla dzieci. W Polsce ukazał się wybór opowiadań Hvoreckiego zatytułowany W misji idealnej czystości. Jego nowela Wilsonov została zekranizowana, a dwa inne utwory – zaadaptowane na przedstawienia teatralne w Niemczech, Czechach i Austrii. Pracuje w Instytucie Goethego. Mieszka z rodziną w Bratysławie.

Olga Hund – pisarka i tłumaczka z języków słowackiego i czeskiego. Autorka książek „Psy ras drobnych” i „Łyski liczą do trzech”. Aktywistka społeczna.

Spotkanie będzie tłumaczone z języka słowackiego.

19:00 Utopia polityczna

Faszyzm to utopia, której realizacji bardzo byśmy nie chcieli. Podczas gdy czai się tuż za rogiem, choć zmienił metody działania – z paramilitarnych na paraintelektualne. Niedawne wzrosty notowań i najlepsze od lat wyniki wyborcze partii skrajnej prawicy mogą budzić niepokój. Co z tego wyniknie dla przyszłości Europy czy Unii Europejskiej? Jak sytuacja potoczy się w Polsce? Czy udało nam się uniknąć katastrofy czy to dopiero początek psucia klimatu? Nie tylko na te kluczowe pytania odpowie Rafałowi Gawinowi autor jakże potrzebnej książki, zbierającej rozmowy ze specjalistami w polu tytułowego „Faszyzmu, który nadchodzi”, Przemysław Witkowski.

Przemysław Witkowski – historyk idei, badacz ekstremizmów politycznych, poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób”, „Preparaty”, „Taniec i akwizycja”.

Rafał Gawin – poeta, konferansjer, recenzent wewnętrzny i animator kultury. Wydał pięć książek z wierszami. Pracuje w Domu Literatury w Łodzi jako instruktor i działa w łódzkim oddziale Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich jako skarbnik.

20:30 Premiera! Izabela Morska – premiera książki „1983. Maszynopisy”

Wydany właśnie przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi tom „1983. Maszynopisy” Izabeli Morskiej powstawał w trakcie studiów na Uniwersytecie Gdańskim i pokazuje intensywne intelektualne dojrzewanie pisarki i anty-studentki. Są zapisem ponurych czasów stanu wojennego, opowieścią o intelektualnych inspiracjach, taktykach przetrwania i pamiętnikiem fizycznej agresji (dotkliwe pobicie). Znajdziemy tu gęstą, introspekcyjną prozę poetycką, która sąsiaduje z inspirowanymi Rimbaudem, ale oryginalnie przetworzonymi motywami „poetki przeklętej”. Zapisy graficzne niektórych wierszy inspirowane są muzyką, a każdy wiersz służy temu, by „zakreślić na nowo (…) pola własnej wolności” w miejscu i czasie wolności pozbawionym.

Izabela Morska – pisarka, eseistka i krytyczka literatury, profesorka Uniwersytetu Gdańskiego. Opublikowała m.in. powieści „Absolutna amnezja”, „Alma”, zbiory opowiadań „Śmierć i spirala”, „Magiczne oko”, dramat „Księga Em” i monografię „Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej”. Laureatka Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2018)

Izabella Adamczewska-Baranowska – adiunktka w w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ, recenzentka i dziennikarka kulturalna („Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”). Autorka książek „Krajobraz po Masłowskiej”, „Łże-reportaże i prawdziwe fikcje” oraz „Hugo-Bader. Włóczęga”.

🟡 Partnerzy 5. dnia festiwalu: Wydawnictwo Biblioteka Słów, Wydawnictwo Książka i Prasa, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

🟡 Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy ani rezerwacja miejsc.