NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

18:00-19:30 Christoph Ransmayr "Atlas lękliwego mężczyzny"; spotkanie z tłumaczami Jackiem St. Burasem i Małgorzatą Łukasiewicz – prowadzenie Zofia Zaleska

19:30-20:00 Promocja "Tygla Kultury" nr 2/2017 poświęconego literaturze austriackiej i szwajcarskiej – prowadzenie Maciej Robert

20:00-21:30 Christine Lavant "Zapiski z domu wariatów"; spotkanie z tłumaczką Małgorzatą Łukasiewicz – prowadzenie Maciej Robert

Muzeum Sztuki w Łodzi ul. Więckowskiego 36

18:00 Otwarcie wystawy "Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design" – wydarzenie towarzyszące XI edycji Festiwalu Puls Literatury (wystawa czynna do lutego/marca 2018 r.)

INAUGURACJA FESTIWALU

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

19:30-20:00 Otwarcie wystawy poświęconej Kazimierzowi Malewiczowi "step by step printing Suprematyzm" zrealizowanej przez Muzeum Książki Artystycznej (wystawa czynna do 5.12.2017 r.)

20:00-21:00 Awangarda w Łodzi – Łódź w awangardzie; panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Szymaniak, Krzysztofa Dudka i Magdaleny Milewskiej – prowadzenie Beata Śniecikowska

21:30-22:30 Awangarda kontra opresja; spotkanie autorskie Zbigniewa Libery i Darka Foksa – prowadzenie Anna Kałuża

22:30 Filmy Zbigniewa Libery "Walser" i "Jak się tresuje dziewczynki"

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

10:00 Warsztaty translatorskie: jęz. niemiecki / jez. angielski – prowadzenie Sława Lisiecka / Maciej Świerkocki (warsztaty dla laureatów konkursów translatorskich)

16:00-17:00 Spotkanie z Magdaleną Drab, laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – prowadzenie Katarzyna Mańko i Wiktor Moraczewski

17:00-18:30 Awangarda – miasto – kontrkultura; panel dyskusyjny z udziałem Aleksandry Jach, Jerzego Jarniewicza i Macieja Świerkockiego – prowadzenie Magdalena Lachman

18:30-20:00 Reportażyści Dużego Formatu: wyobraźnia – fakty – awangarda?; panel dyskusyjny z udziałem Lidii Ostałowskiej, Cezarego Łazarewicza i Marcina Kołodziejczyka – prowadzenie Wojciech Górecki

20:00-22:00 Zahlada - koncert

22:00 After Party

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

10:00 Warsztaty translatorskie: jęz. niemiecki / jez. angielski – prowadzenie: Sława Lisiecka / Maciej Świerkocki (warsztaty dla laureatów konkursów translatorskich)

VII Salon Ciekawej Książki Hala EXPO-ŁÓDŹ, Aleja Politechniki 4

12:00-13:00 Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu" – prowadzenie Mikołaj Mirowski

13:00-14:00 Katarzyna Wężyk "Kanada" – prowadzenie Agnieszka Cytacka

14:00-15:00 Marcin Wójcik "Celibat" – prowadzenie Anna Jurek

15:00-16:00 Andrzej Pągowski "Być jak Pągowski" - prowadzenie Krzysztof Dudek

16:00-18:00 EUROPA – DEMOKRACJA – LITERATURA; panel mistrzowski z udziałem Herty Müller (laureatka Nagrody Nobla) i Olgi Tokarczuk – prowadzenie Angelika Kuźniak

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

18:00-19:00 Rozstrzygnięcie konkursu translatorskiego z literatur niemieckojęzycznych i konkursu translatorskiego z literatur anglojęzycznych im. Zbigniewa Batki z udziałem m.in. Sławy Lisieckiej i Macieja Świerkockiego

19:00-20:00 Kobiety awangardy; panel dyskusyjny z udziałem Ewy Kuryluk, Agnieszki Taborskiej i Anki Leśniak – prowadzenie Marta Zdanowska

20:00-20:30 Performance Oli Kozioł "Kobiety awangardy"

21:00 Komety - koncert

22:00 After Party

Puls Literatury dla dzieci

Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Kochanowskiego, ul. Przędzalniana 70

12:00- 13:00 Spotkanie z Zuzanną Orlińską we współpracy z Wydawnictwem Literatura w ramach VIII Ogólnołódzkiego Konkursu Kaligraficzno-Krasomówczego organizowanego przez Szkołę Podstawowa nr 29

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

12:00-13:30 Tematyczny Turniej Recytatorski

18:00-19:00 Michał Witkowski/Adam Hajzer - performance literacko-muzyczny

19:00-19:30 Rozstrzygnięcie konkursu na małą formę komiksową i otwarcie wystawy Conrad – Komiks w ramach obchodów Roku Josepha Conrada 2017

19:30-20:30 Frederico Garcia Lorca "Gips i jaśmin"; spotkanie z tłumaczem Leszkiem Engelkingiem – prowadzenie Łukasz Urbaniak z Wydawnictwa Officyna

20:30-22:00 Filmy Wojciecha Bruszewskiego "Klaskacz", "Bezdech", "Yyaa", "Przekaz tekstu ruchem drzwi", "Sonet". Pokaz slajdów. Konkurs z nagrodami

22:00 After Party

DZIEŃ RUMUŃSKI

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

17:00-18:00 Wiedz, że coś się dzieje! – Nowa Fala Rumuńskiej Animacji; słowo wstępne Piotr Kardas

18:00-19:30 Emil Cioran / poza system; panel dyskusyjny z udziałem Krzysztofa Matuszewskiego, Marka Bieńczyka i Krzyszofa Siwczyka – prowadzenie Zuzanna Markiewicz

19:30-20:30 Spotkanie autorskie z Varujanem Vosganianem laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus – prowadzenie Justyna Sobolewska (tłumaczenie z angielskiego Aleksandra Kumycz-Ochęcka)

20:30-21:00 Rumuńska awangarda poetycka; rozmawiają: Jakub Kornhauser i Maciej Melecki

21:00-22:00 Tune – koncert

DZIEŃ WĘGIERSKI

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

17:00-17:30 Wernisaż wystawy "Węgierska materia" - fotografie Andrása Nagya; teksty Gábora Németha

17:30-18:00 Katalin Ladik - performance; słowo wstępne Daniel Muzyczuk z Muzeum Sztuki w Łodzi

18:00-19:30 Fenomen prozy Pétera Esterházego, Pétera Nádasa i László Krasznahorkaiego; panel dyskusyjny z udziałem Elżbiety Sobolewskiej, Anny Góreckiej i Ireny Makarewicz – prowadzenie Maciej Robert

19:30 – 20:30 Harcsa/Keszég/Márkos/Benkő//Pándi: Kassák - koncert

Klub DOM, OFF Piotrkowska

22:00 Całonocna projekcja filmu "Szatańskie tango" (Sátántangó), scenariusz i reżyseria Béla Tarr

Puls Literatury dla dzieci

Ośrodek Kultury Górna ul. Siedlecka 1

12:00-13:30 Warsztaty literackich form awangardowych dla dzieci - prowadzenie Joanna Pomykalska

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

18:00-19:00 Łódź "Tygla Kultury"; prezentacja jubileuszowego nr 1/2017 – prowadzenie Andrzej Strąk

19:00-20:30 Etnografia Surrealizmu / Surrealizm Etnografii; panel dyskusyjny z udziałem Ewy Nowiny-Sroczyńskiej, Krzysztofa Piątkowskiego i Dariusza Czai – prowadzenie Przemysław Owczarek

20:30 Film Lecha Majewskiego "Onirica"

Dzień Witolda Sułkowskiego i Zbigniewa Dominiaka

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

17:00-17:30 Rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego

17:30-18:30 Spotkanie poetyckie z Kacprem Bartczakiem i jego książką "Pokarm suweren" oraz Maciejem Meleckim i jego książką "Gdzieniegdzie" – prowadzenie Przemysław Owczarek

18:30-19:00 Rozstrzygnięcie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka

19:00-20:00 Spotkanie poetyckie z Marcinem Orlińskim i jego książka "Środki doraźne" oraz Sławomirem Płatkiem i jego książką "Stacja pomiarowa" – prowadzenie Rafał Gawin

20:00-20:30 Prezentacja poetycka: Krzysztof Kleszcz "Dźwiganie serca. Poemat dla Łodzi" – prowadzenie Przemysław Owczarek

20:30-21:00 Prezentacja jubileuszowego 25 nr Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”

21:00-22:00 Odpoczno – koncert poetycko muzyczny z udziałem łódzkich poetek i poetów

22:00 Jubileusz „Arterii”: 10 lat istnienia; prezentacja 25 nr pod hasłem "Inne"

23:00 After Party

Dzień Jacka Bierezina

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

16:00-17:00 Spotkanie poetyckie z Radosławem Wiśniewskim i jego książką "Dzienniki Zenona Kałuży" oraz Maciejem Topolskim i jego książką "Na koniec idą" – prowadzenie Rafał Gawin

17:00-18:00 Spotkanie poetyckie z Robertem Rybickim i jego książką "Dar meneli" oraz Konradem Górą i jego książką "Nie" – prowadzenie Maciej Topolski

18:00-19:00 Spotkanie poetyckie z Karolem Maliszewskim i jego książką "[małe zawsze]" oraz Grzegorzem Tomickim i jego książką "Być jak John Irving" – prowadzenie Rafał Gawin

19:00-19:45 Prezentacja nominowanych do Nagrody w XXIII Ogólnopolskim Konkursie im Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką – prowadzenie Rafał Gawin i Marcin Bałczewski

19:45-20:00 Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję

20:00-21:00 Turniej Jednego Wiersza „O czekan” Jacka Bierezina

21:00-22:00 Pochwalone - koncert

22:00-23:00 Spotkanie poetyckie z Agnieszką Wolny-Hamkało i jej książką "Panama smile", Natalią Malek i jej książką "Kord" i Zofią Bałdygą i jej książką "Kto kupi tak małe kraje" - prowadzenie Joanna Pomykalska

23:00-00:00 Spotkanie poetyckie z Wojciechem Brzoską i jego książką "Jutro nic dla nas nie ma" oraz Markiem K.E. Baczewskim i jego książką "Wejdź do mnie"

00:00 Spotkanie z laureatami XXII OKP im. Jacka Bierezina: Katarzyną Michalczak i jej książką "Pamięć przyjęć" oraz Marcinem Mokrym i jego książką "czytanie. Pisma" – prowadzenie Rafał Gawin

1:00 Rozstrzygnięcie XXIII OKP im. Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Mała Sala, Zachodnia 93

16:00-17:30 Awangarda i dyktatura; panel z udziałem Joanny Siedleckiej, Agnieszki Mrozik i Andrzeja Szczerskiego – prowadzenie Mikołaj Mirowski

17:30-18:30 Multiprezentacja poetycka Marii Cyranowicz

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Duża Sala, Więckowskiego 15

19:00-20:00 Gala Nagrody im. Juliana Tuwima

oprawa muzyczna gali - Agnieszka Greinert z piosenkami do tekstów Juliana Tuwima

20.00 Małe Instrumenty z projektem „Bruno Schulz” - koncert