FESTIWAL PULS LITERATURY | 3 GRUDNIA

Zapraszamy do zapoznania się z programem trzeciego dnia Pulsu Literatury (3 grudnia 2023)

12:00 FUTUROPOLIS – warsztaty dla młodzieży


Miejsce: Monosfera w Monopolis
Chodźcie posnuć wizje na temat przyszłości, chodźcie pofilozofować! Przy pomocy LEGO, posługując się metodą Jarosława Spychały, będziemy interpretować cytat budując konstrukcję z klocków. Z trzech zaproponowanych fragmentów, uczestniczki i uczestnicy spotkania wybiorą ten, który ocenią jako najciekawszy. Czy będzie to rzecz o naturze czasu, życiu i śmierci, czy o nieistnieniu? Przekonamy się!

Zapraszamy osoby 12+, które lubią budować z klocków, a także słuchać innych i rozmawiać o sprawach najważniejszych.
Obowiązują zapisy: zapisy@dom-literatury.pl

Anna Jurek – edukatorka i absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Propagatorka metody Dociekań Filozoficznych opartych na programie „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, filozofuje z dziećmi, nastolatkami i dorosłymi. Metody LEGO Logos uczyła się u Jarosława Spychały, twórcy tej metody. Dla Newsweek Extra Psychologia Dziecka i Psychologia Nastolatka rozmawiała z dziećmi i nastolatkami o byciu sobą, kształtowaniu charakteru i znajdowaniu własnych dróg życiowych. Na stałe współpracuje z Teatrem Powszechnym w Łodzi prowadząc warsztaty w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Na Instagramie prowadzi profil pani.cogito.filozofuje.

17:00 Utopia podwodna

Miejsce: Teatr Pinokio

Dobry pisarz to taki, który nie tylko świetnie opowiada, ale też ze śmiałością kreuje nowe światy mówiące wiele o naszej rzeczywistości. Wizjonerskie i futurystyczne wizje w nowej familijnej serii snuje Zygmunt Miłoszewski. Autor zaprasza do zanurzenia się w podwodnej zagadce Hydropolis. Zapewnia przy tym nie tylko przygodę i rozrywkę, ale też wezwanie do walki o wolność i prawo do buntu – wystarczy spojrzeć na tytuły książek trylogii: „Uciekaj” i „Walcz”. O świecie pełnym zakazów i nakazów, życiu upływającym pod dyktando Uniwersalnych Zasad Bezpieczeństwa i wszechmocnych Inżynierów oraz odwadze do sprzeciwu w imię alternatywnej, być może lepszej, rzeczywistości Miłoszewski opowie Julii Sroczyńskiej.

Zygmunt Miłoszewski – pisarz i publicysta, działacz na rzecz środowiska literackiego. Współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Autor głośnych powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Twórca serii dla dzieci i młodzieży „Hydropolis”.

Julia Sroczyńska – ukończyła studia licencjackie, kontynuuje naukę na wydziale Filologicznym, Uniwersytet Łódzki. Od dwóch lat związana jest z Domem Literatury w Łodzi. W pracy prowadzi zajęcia literackie oraz spotkania autorskie. Na co dzień zajmuje się promocją literatury w social mediach. Po godzinach wychowuje psa – Muszkę.

18:30 Utopia Ziem Odzyskanych

Ziemie Odzyskane, Odrzania – po wojnie Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Czy to, z gruntu utopijne, założenie udało się zrealizować? Odpowiedzi na to pytanie szukał Zbigniew Rokita, włócząc się po „swoich” terenach i punktując ich koloryt oraz mentalność. Tamtejsi Polacy wciąż wahają się, „czy już są stąd, czy jeszcze znikąd”. O mit i rzeczywistość Odrzanii pytać będzie Leszek Jażdżewski.

Zbigniew Rokita – reporter, dziennikarz i redaktor. Autor książek: „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”, „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżniona podwójną Nagrodą Literacką „Nike”), „Odrzanii”. Jest również autorem sztuk teatralnych: „Nikaj” i „Weltmajstry”. Opowiada o pamięci, tworzeniu mitów i przemilczeniach. O tym, co dziadkowie często woleliby zapomnieć, a wnukowie chętnie rozgrzebują.

Leszek Jażdżewski – politolog, absolwent polityk publicznych (Master of Public Policy) na Uniwersytecie Oksfordzkim i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Współtwórca i redaktor naczelny Liberté!, wiceprezes Fundacji Liberté!. Współtwórca i dyrektor programowy Igrzysk Wolności. Koordynator kampanii profrekwencyjnej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Publicysta i komentator. Publikował i występował m.in. na łamach „Polityki”, „Newsweeka”, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, TVN24, TOK FM, vox.eu, Balkan Insight i wielu innych.

20:00 Utopia architektury

A gdyby tak popatrzeć na architekturę szerzej niż pragmatycznie? Jakub Szczęsny przekonuje, że sztuka projektowania budynków nie była i nie jest medium neutralnym ideologicznie ani politycznie. Nie da się projektować i budować w oderwaniu od osobistej lub grupowej optyki i wpływu określonego światopoglądu. Architekt przedstawi subiektywny wybór małych utopii, projektów i przykładów tego, jak w różnych miejscach i epokach, w różnej skali i na wiele sposobów, ludzie budowali wokół ważnych dla nich tematów wciąż nowe wizje przyszłości. Pytania zaprojektuje i zada Adam Mazur.

Jakub Szczęsny – architekt, autor instalacji, absolwent Politechniki Warszawskiej. Autor książek: „Wyspa. Synchronizacja”, „Witaj w świecie bez architektów” oraz „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii”. W 2012 roku w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił słynny Dom Kereta.

Adam Mazur — krytyk i historyk sztuki, amerykanista, dyrektor inLodz21. Wykłada na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. M. Abakanowicz. W prowadzonych zajęciach koncentruje się na fotografii współczesnej, historii książki fotograficznej, wystawiennictwie i praktykach kuratorskich, a także krytyce artystycznej i sztuce współczesnej. Wraz ze studentami i doktorantami UAP redaguje magazyny postmedium.art oraz polishphotobookreview.com

🟠 Partnerzy 3. dnia festiwalu: Monopolis, Teatr Pinokio, inLodz21, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Znak, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

🟠 Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17), na warsztaty do Monosfery w Monopolis oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisy obowiązują jedynie na warsztaty dla młodzieży.