FESTIWAL PULS LITERATURY | 4 GRUDNIA

Zapraszamy do zapoznania się z programem czwartego dnia Pulsu Literatury (4 grudnia 2023)

17:30 Śląska utopia psychodelii

Śnialnia to miejsce, w którym się śni, i przestrzeń, gdzie sny się urzeczywistnia. Ich sen był snem o wolności. Malarze Broll, Halor, Stuchlik, Urbanowicz i Waniek wymknęli się tam z realiów PRL-u, tworząc w Katowicach w latach 60. XX wieku legendarną Pracownię. Najpierw kusiła duchowością, a po 1989 roku – ekscesem, testując granice odzyskanej wolności. Wysłuchajcie opowieści o tym, co wydawało się eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość. To w Pracowni publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. O fenomen Śnialnii pozwalającej spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób pytać będzie Maciej Robert.

Rafał Księżyk – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor-rozmówca autobiografii Tomasza Stańki. Od początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Polską muzyką alternatywną zajmował się m. in. na łamach „Brumu”, „Anteny Krzyku” i w „Radiostacji”. Pracuje jako redaktor naczelny „Playboya”.

Maciej Robert – poeta, eseista, redaktor. Ostatnio opublikował wybór wierszy „Skontrum” oraz książkę eseistyczną „Rzeki, których nie ma”. Dyrektor Domu Literatury w Łodzi.

19:00 Baśń jako utopia

Graniczne sytuacje zamknięte w dziesięciu zmysłowych opowieściach – o wyobcowaniu i szukaniu bliskości, o przemocy i codziennych klęskach. O tym, jak słabi mogą poczuć się silni, a odrzuceni – znaleźć miłość. Małgorzata Rejmer pisze o codziennej grozie życia i marzeniach o wolności. Te trudne tematy ubiera w płaszcz baśni dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i wyciągając na wierzch powszechnie skrywane niepokoje, frustracje, pragnienia. Utopia? Antyutopia? Rozmowę poprowadzi Grzegorz Wysocki.

Małgorzata Rejmer – pisarka, reporterka i publicystka. Debiutowała w 2009 roku powieścią „Toksymia”. Przez osiem lat mieszkała na Bałkanach, czego rezultatem są jej dwie książki reporterskie: „Bukareszt. Kurz i krew” o Rumunii oraz „Błoto słodsze niż miód” o Albanii. Za tę ostatnią otrzymała Paszport „Polityki” i Nagrodę im. Kościelskich. „Ciężar skóry” to jej powrót do prozy. Mieszka w Warszawie, a sercem na Bałkanach.

Grzegorz Wysocki – dziennikarz i publicysta, od grudnia 2022 w Gazeta.pl. Wcześniej m.in. dziennikarz „Gazety Wyborczej”, szef WP Opinie, wydawca strony głównej WP, redaktor WP Książki, felietonista „Dwutygodnika” i krytyk literacki. Autor wywiadów, cyklu rozmów z wyborcami PiS-u czy pisanego od początku pandemii „Dziennika czasów zarazy”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Grand Press i jej laureat za Wywiad w 2022. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”,„Blizie”. Urodzony na Kaszubach, wykształcony w Krakowie, ostatnio porzucił Warszawę dla Łodzi.

20:30 Awans czy utopia?

„Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak są brakującym fragmentem narracji historycznej: przywracają polskiej kulturze głos wiejskich kobiet. To opowieść o brutalnej walce o biologiczne przetrwanie, wyżywienie rodziny, ale też historia marzeń tłumionych w zarodku: o edukacji, która daje szansę na lepsze życie, ale nie warto w nią inwestować w wypadku dziewcząt, o butach, które pozwolą chodzić do szkoły, o posagu. Ale też historia niechcianych małżeństw, gwałtów i męskiej kurateli. O tym jak wyglądał i zmieniał się los naszych babek i prababek na przestrzeni wieków, jak wyglądała ich edukacja, praca i życie, a przede wszystkim czy utopia PRL-owskiej równości nie była pierwszą próbą realnej zmiany losu chłopek z autorką porozmawia Marta Zdanowska.

Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” oraz bestsellerowej książki „Służące do wszystkiego”. Jej najnowsza książka to „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.

Marta Zdanowska – redaktorka, recenzentka i animatorka literatury. Współzałożycielka fundacji Łódzki Szlak Kobiet, która zajmuje się historią kobiet i przywracaniem o nich pamięci. Współorganizatorka Kolektywu Szechiny, czytającego performatywnie teksty poświęcone doświadczeniu i losom kobiet. Pisze głównie do „Dwutygodnika” i „Miej Miejsce”.

🟡 Partnerzy 4. dnia festiwalu: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy.

🟡 Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy ani rezerwacja miejsc.