FESTIWAL PULS LITERATURY | 7 GRUDNIA

Zapraszamy do zapoznania się z programem siódmego dnia Pulsu Literatury (7 grudnia 2023)

17:30 Utopie wcielone w życie

Ideą rozmowy z Katarzyną Boni, autorką „Auroville. Miasto z marzeń” i Urszulą Jabłońską, „Światy wzniesiemy nowe” jest wyruszenie w podróż na skraj marzeń, a często i deziluzji, jaką oferują społeczności utopijne. Gdyby te światy nie istniały, trzeba by je było wymyślić. Auroville oficjalnie założono w 1968 roku na południu Indii w pobliżu miasta Pondicherry. Miało być oazą spokoju i harmonii, wegańskie, pozbawione konieczności używania pieniędzy i opresyjnych szkół. Wolne Miasto Christianię założono na drugiej półkuli, w Danii, trzy lata później, jako miejsce skrajnej wolności. Oba istnieją do dziś. Czy da się stworzyć społeczność, która trwa, mimo zasad odmiennych od reszty świata? I jakie są koszty takiego życia?

Katarzyna Boni – pisarka i reporterka. Jest autorką reportaży książkowych „Kontener” ( z Wojciechem Tochmanen), „Ganbare! Warsztaty umierania” i „Auroville. Miasto z marzeń”.

Urszula Jabłońska – reporterka, laureatka Nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy za tekst „Jajeczkami się podzielę”, autorka książek „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” oraz „Światy wzniesiemy nowe”.

Marta Zdanowska – redaktorka, recenzentka i animatorka literatury. Współzałożycielka fundacji Łódzki Szlak Kobiet, która zajmuje się historią kobiet i przywracaniem o nich pamięci. Współorganizatorka Kolektywu Szechiny. Pisze głównie do „Dwutygodnika” i „Miej Miejsce”.

19:00 Utopia sąsiedztwa

Czy koegzystencja ludzi, narodów i wspólnot stała się dzisiaj utopią? Czy zinternalizowaliśmy ustalone przed laty przez polityków granice? Trwająca od ponad półwiecza okupacja Palestyny przez Izrael, konflikt przybierający wciąż na sile, czynią powieść Adanii Shibli porażająco aktualną. „Drobny szczegół” to medytacja nad mechanizmami przemocy, grozą wojny i pracą pamięci, przypominająca, że historię piszą zwycięzcy, a los ofiar objęty jest milczeniem, które jednak słowa zdolne są pochwycić. Z tłumaczką powieści Hanną Jankowską i historykiem Andrzejem Kompą o utopii sąsiedztwa porozmawia Paulina Frankiewicz.

Hanna Jankowska – absolwentka arabistyki oraz podyplomowych studiów nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w polskich i arabskich placówkach dyplomatycznych w Trypolisie i Warszawie, a od 1995 r. zajmuje się wyłącznie przekładem literackim. Ma w dorobku około stu książek. Z języka arabskiego tłumaczy współczesną literaturę piękną, z angielskiego literaturę faktu, biografie, reportaże. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Paulina Frankiewicz – filozofka, aktywistka literacka. Właścicielka kameralnej Księgarni Do Dzieła, wicedyrektorka Domu Literatury w Łodzi.

Andrzej Kompa – doktor historii, bizantynista i starożytnik, łodzianin, od 10 lat nauczyciel akademicki, centrolewicowy liberał, monarchista parlamentarny, apologeta demokracji liberalnej i kultury tolerancji. Przewodniczący Rady ławniczej Sądu Najwyższego.

20:30 Utopia społeczna

Krainy geograficzne bez opowieści o nich to tylko jednostki administracyjne albo regiony turystyczne. Michał Tabaczyński, pisarz i tłumacz, autor „Święta nieważkości”,, flaner-gawędziarz, wpuszczony w Morawy tworzy własną, prywatną mitologię Brna i okolic, złożoną z tekstów, z bogactwa i obfitości czeskiej literatury oraz własnych obserwacji i refleksji. Czy jest to sposób na tworzenie utopii? Czy esej jest ku temu formą najodpowiedniejszą? Pytać będzie Natalia Królikowska.

Michał Tabaczyński – pisarz i tłumacz (z angielskiego i czeskiego). Autor kilku książek, w tym Święta nieważkości, zbiorów szkiców Widoki na ciemność i Legendy ludu polskiego oraz głośnego eseju Pokolenie wyżu depresyjnego. Z angielskiego przełożył m.in. „Anatomię melancholii” Roberta Burtona i „Pożegnanie z biblioteką” Alberto Manguela, a z czeskiego wybory wierszy Jana Skácela „Bolą mnie litery”, „Zakazany człowiek” i „Boso po tłuczonym szkle” oraz Bogdana Trojaka „Stryj Kaich się żeni”.

Natalia Królikowska – dra nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, specjalistka ds. literackich Biblioteki Miejskiej w Łodzi, stypendystka MKiDN, producentka wydarzeń literackich, krytyczka literacka, autorka bloga recenzenckiego Propsiki.

🟠 Partnerzy 7. dnia festiwalu: Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Drzazgi, Wydawnictwo Czarne.

🟠 Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny.