Program
FESTIWAL PULS LITERATURY | 8 GRUDNIA
Zapraszamy do zapoznania się z programem ósmego dnia Pulsu Literatury (8 grudnia 2023)
17:30 Premiera! – spotkanie odwołane
„Mykwa” to jedna z pierwszych polskich powieści podejmujących temat drugiego pokolenia, czyli traumy potomków ocalałych z Zagłady. Zyta Rudzka ukazuje w niej niewydolność pamięci zbiorowej wobec jednostkowego cierpienia i to, że indywidualna historia ma wiele do powiedzenia o wspólnocie. Wznowiona po ponad dwóch dekadach „Mykwa” zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników – o czym zaświadczy prowadzący spotkanie Łukasz Barys, pisarz urodzony dwa lata przed pierwszym wydaniem omawianej powieści.
Zyta Rudzka – pisarka i dramaturżka. Autorka cenionych powieści: „Mykwy”, „Ślicznotki doktora Josefa”, „Krótkiej wymiany ognia”, „Tkanek miękkich” i nagrodzonej tegoroczną Nagrodą Nike „Ten się śmieje, kto ma zęby”.
Łukasz Barys – autor książki poetyckiej „Wysokie słońce” oraz powieści: „Kości, które nosisz w kieszeni” i „Jeśli przecięto cię na pół”. Pabianiczanin.
18:00 UoToPia. Warsztaty „Czytać nie umierać” Grzegorza Jankowicza
Kubłaj-chana pojawia się Marco Polo, niestrudzony podróżnik i pisarz, który wierzy, że świat da się uchwycić za pomocą opisu, a nawet więcej: że świat nieopisany nie jest tak naprawdę rzeczywisty, gdyż na to ostatnie miano zasługuje wyłącznie to, czemu ludzki umysł przypisuje sens. Marco opowiada władcy Chin o 55 miastach. Jego narracja jest kunsztowna, zorganizowana podług matematycznych reguł, które – w zamierzeniu – mają uporządkować rzeczywistość i uczynić ją bezpieczniejszą oraz gościnniejszą. Problem w tym, że nadmiar porządku okazuje się obciążeniem, którego ludzki umysł (nie wspominając już o sercu) nie może znieść. Utopijny projekt opisania świata w celu podporządkowania go sobie okazuje się w ostateczności melancholijną pieśnią intonowaną u kresu życia. Celem warsztatów będzie coś bardzo ulotnego: spróbujemy poczuć tę melancholię. Zastanowimy się również, w jaki sposób opowieść Calvina może się nam przydać dziś, gdy sztuczna inteligencja obiecuje życie poza granicami oddzielającymi od siebie to, co widzialne, i to, co niewidzialne.
Grzegorz Jankowicz – aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Pomysłodawca działającej przy Krakowskim Biurze Festiwalowym Szkoły Czytania. Pomysłodawca i współprowadzący akcji społecznej „Lekcje czytania” organizowanej przez „Tygodnik Powszechny”, w ramach której prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.
19:00 Utopia żywiołów
„Łakome” Małgorzaty Lebdy to powieść dokumentująca koniec wielkich utopii – antropocenu, mitu modernizacji, społeczeństwa nowoczesnego. Stając na symbolicznym w tym kontekście skraju urwiska i obserwując rozkładające się truchło, bohaterka zawraca uwagę czytelnika tam, gdzie już kiedyś była, do czasów przedutopijnych, kiedy człowiek był związany z ziemią i przyrodą, zanim zaczął tworzyć miasta, struktury i dzieła sztuki. Lebda zastępuje inżynierię społeczną wrażliwością, ludzką mowę – kwileniem ptaków, kulturę – naturą, a egzystencję – prawdziwym życiem. Czy na skraju utopii można wytworzyć nową utopię? Utopię z natury rzeczy i z genezy antyutopijną? – o te i inne kwestie pytać będzie Maciej Robert.
Małgorzata Lebda – poetka, dr nauk humanistycznych i fotograficzka. Uczyła się na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie obroniła pracę doktorską. Następnie podjęła pracę na tej samej uczelni jako adiunkt w Katedrze Wiedzy o Mediach. Autorka tomów poetyckich: „Otwarta na 77 stronie”, „Tropy”, „Matecznik”, „Sprawy ziemi”, „Mer de Glace”. „Łakome” to jej debiut prozatorski.
Maciej Robert – poeta, eseista, redaktor. Ostatnio opublikował wybór wierszy „Skontrum” oraz książkę eseistyczną „Rzeki, których nie ma”. Dyrektor Domu Literatury w Łodzi.
20:30 Utopia poezji
Antologia, zestawienie tekstów różnych autorów czy autorek, to zawsze jest ekstra-kreacja, supernowa, literacki kosmos. Wiersze przeglądają się w sobie, odbijają od siebie, sprawdzają się nawzajem, tworząc razem nową płaszczyznę znaczeń, utopię sensów niemożliwych do jednoznacznego odczytania. O tworzeniu literackich wszechświatów z jedną z ich twórczyń, niemiecką poetką Uljaną Wolf porozmawia Tomasz Ososiński, redaktor zbioru „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich”.
Uljana Wolf – niemiecka poetka i tłumaczka z języka angielskiego i polskiego. W swojej pracy twórczej stara się eksponować różne wymiary wielojęzyczności. Autorka studiowała germanistykę, kulturoznawstwo i literaturę angielską w Berlinie oraz w Krakowie Obecnie wykłada język niemiecki na Uniwersytecie Nowojorskim.
Tomasz Ososiński – germanista i filolog klasyczny, tłumacz, kieruje Zakładem Starych Druków Biblioteki Narodowej w Warszawie, nauczyciel akademicki. Zajmuje się inkunabulistyką i historią literatury niemieckiej. Był stypendystą m.in. Fundacji Lanckorońskich. Autor przekładów z literatury łacińskiej i niemieckiej. Jego wiersze były tłumaczone na j. angielski.
Partnerzy 8. dnia festiwalu: Wydawnictwo W.A.B., Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Warstwy.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy ani rezerwacja miejsc.