Program
FESTIWAL PULS LITERATURY | 6 GRUDNIA
Zapraszamy do zapoznania się z programem szóstego dnia Pulsu Literatury (6 grudnia 2023)
15:00 Utopia miejska. Spacer z Agatą Szydłowską
Miejsce zbiórki: Stary Rynek
Jak utopia ma się do rzeczywistości można sprawdzić, ruszając w miasto. Najlepiej z dobrą przewodniczką. Agata Szydłowska zabierze was w podróż po Łodzi, pokazując ją przez pryzmat myślenia koncepcyjnego, projektowania i designu, form urzeczywistniających odwieczne ludzkie (i łódzkie!) marzenia o ładzie i harmonii, które – nawiązując do zawierającego pewną ambiwalencję łacińskiego terminu outopus – nie-miejsca zamieniają w dobre miejsca.
Agata Szydłowska – badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u, m.in. „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, „Paryż domowym sposobem” i „Od solidarycy do TypoPolo”, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu Zoepolis poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.
17:30 Utopia projektowania
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, że trendy w aranżacji mieszkań mogą być odbiciem przemian społecznych, kulturowych czy historycznych? O tym, w jaki sposób materialność rzeczy – ich forma i kształt – oddziałują na życie kolejnych pokoleń i czy otaczanie się pięknymi przedmiotami może nas uczynić szczęśliwszymi albo lepszymi ludźmi z Agatą Szydłowską, autorką książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” porozmawia Magda Melnyk.
Magda Melnyk – reporterka, z wykształcenia politolożka, specjalizuje się w obszarze państw hispanojęzycznych, transformacjach ustrojowych, ruchach społecznych i prawach kobiet. Redaktorka prowadząca portal liberte.pl, konsultantka programowa Igrzysk Wolności. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Plusie Minusie”, „Wysokich Obcasach”, portalach „Polityki” i „Newsweeka”. Autorka dwóch książek: „Dlaczego Hiszpania trzeszczy?” poświęconej nacjonalizmom w Hiszpanii oraz „Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej”. Prowadzi rozmowy z pisarzami w ramach podcastu „Książki z puentą”.
19:00 Utopia materii
Kacper Bartczak niczym wszyscy wielcy utopiści niestrudzenie bada wyporność wiersza, wnika w tkankę poetyckiego „organizmu mówiącego”, który jest dla niego narządem, zmysłem czy nawet regulatorem pracy zmysłów. Eksperymentuje z prywatnością i autobiografią, z przestrzenią Psychopolis, a także z „czasem kompostem”, na którym wykwita – kwiatem, chwastem? – kolejny świetny wiersz. O poezji, zanurzonej w konkrecie i ten konkret przekraczającej w stronę nowatorskiego, utopijnego projektu poetyckiego jednego z najbardziej osobnych i radykalnych polskich poetów współczesnych – z autorem tomu „czas kompost” rozmawiać będzie Małgorzata Myk.
Kacper Bartczak – tłumacz wierszy Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout, Charlesa Bernsteina i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi.
Autor licznych tomów poetyckich, z których najnowszy to „czas kompost, a także zbioru esejów „Świat nie scalony”.
Małgorzata Myk – pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej UŁ. W latach 2005-2008 studiowała literaturę amerykańską na Wydziale Języka Angielskiego na Uniwersytecie Maine w Orono. Współpracowała z National Poetry Foundation (Maine, USA), gdzie była zaangażowana w proces redakcyjny pisma naukowego Paideuma: Studies in American and British Modernism.
20:30 Utopia powieści totalnej
Na punktach skrajnych gatunków literackich tak jak na krańcach utopii tworzą się napięcia, zdarzenia newralgiczne, sytuacje nietypowe, szczególnie interesujące dla poszukiwaczy intelektualnych przygód. Z wyzwaniem rzuconym przez Ann Quin w jej debiutanckiej, awangardowej, wykraczającej poza ramy gatunku powieści zmierzył się tłumacz „Berga” – Jerzy Jarniewicz, a w trakcie spotkania rozmowę o książce i jej przekładzie podejmą miłośnicy książek dziwnych – Darek Foks i Natalia Królikowska.
Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, członek zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor książek krytycznoliterackich, m.in. „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich”, „Heaney. Wiersze pod dotyk” oraz „All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury”, zbiorów wierszy, ostatnio „Mondo cane” i „Bagaż”. Przekładał twórczość autorów takich jak James Joyce, Philip Roth, John Banville, Raymond Carver, Edmund White. Opracował antologie Sześć poetek irlandzkich oraz Poetki z wysp (2015, z Magdą Heydel). Ubiegłoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima oraz Nagrody Literackiej Nike.
Natalia Królikowska – dra nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, specjalistka ds. literackich Biblioteki Miejskiej w Łodzi, stypendystka MKiDN, producentka wydarzeń literackich, krytyczka literacka, autorka bloga recenzenckiego Propsiki.
Darek Foks – poeta, prozaik, scenarzysta. Uczył się m.in. w Szkole Filmowej w Łodzi. Ma na koncie liczne publikacje, m.in. „Eurydykę”, „Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych”, „Café Spitfire”, „Ludzi kultury” i „Zrzut”. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał za całokształt (2014).
Partnerzy 6. dnia festiwalu: Wydawnictwo Czarne, inLodz21, Biuro Literackie, Wydawnictwo Ossolineum.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny.