FESTIWAL PULS LITERATURY | 1 GRUDNIA

Zapraszamy do zapoznania się z programem pierwszego dnia Pulsu Literatury (1 grudnia 2023)

17:30 Na skraju utopii – panel otwarcia

Ostatnie lata obfitowały w wydarzenia, które zmieniły świat, ale i nasze jednostkowe egzystencje. Dość wymienić pandemię, wojnę w Ukrainie, postępujący kryzys klimatyczny, dramatyczną sytuację na granicy polsko-białoruskiej czy podsycaną wciąż polaryzację polskiego społeczeństwa. Jedną z konsekwencji poczucia kresu, a więc osuwania się na skraj świata, do którego przywykliśmy, jest utopia rozumiana jako szeroko zakrojony projekt idealny: społeczny, polityczny, ekologiczny czy np. literacki. Natychmiast rodzi się pytanie, czy warto konstruować nierealizowalne projekty myślowe, których pozytywny aspekt ogranicza się do wyznaczenia normatywnego celu, nieosiągalnego horyzontu. W kontrze do utopii powstają więc dystopijne i antyutopijne koncepcje. O tych konstruktach opowiedzą Łukasz Lamża i Paweł Mościcki. Będziemy więc rozmawiać o pretendujących do objaśnienia świata teoriach i pseudoteoriach naukowych oraz o (nie)możliwych innych światach społeczno-politycznych. I będziemy filozofować. Rozmowę poprowadzi Paulina Frankiewicz.

Łukasz Lamża – dziennikarz naukowy i filozof, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek naukowych i popularnonaukowych, m.in. „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci”, „Połącz kropki. Nanoboty medyczne, drony zabójcy, odczytywanie myśli i inne technologie przyszłości”, „Przekrój przez Wszechświat”, „Wszechświat krok po kroku” oraz „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”.

Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: „Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej”, „Godard. Pasaże”, „Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena”, „My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy”, „Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego”, „Migawki z tradycji uciśnionych”, „Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości”, „Lekcje futbolu”, „Azyl”, „Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego”. Jego najnowszy projekt to podcast Inny Świat powstały we współpracy z Fundacją Strefa WolnoSłowa, w którym rozmawia o najważniejszych problemach współczesności, dotyczących polityki, społeczeństwa, kultury.

Paulina Frankiewicz – filozofka, aktywistka literacka. Właścicielka kameralnej Księgarni Do Dzieła, wicedyrektorka Domu Literatury w Łodzi.

19:00 Utopia granic

Dramat rozgrywający się na polsko-białoruskiej granicy mrozi krew w żyłach. Na granicy wciąż giną ludzie. Państwo polskie nie potrafi (nie chce?) zapobiec kryzysowi humanitarnemu, wybierając siłowe zamiast systemowych rozwiązań. Nowy wspaniały świat, otwarty i pozbawiony granic jest utopią. Refleksję na temat wschodniej granicy i granic w ogóle podejmą Kalina Czwarnóg, Mikołaj Grynberg, Andrzej Muszyński. Czwarnóg reprezentuje Fundację Ocalenie, która działa na granicy od początku kryzysu. Fundacja prowadzi monitoring sytuacji, na bieżąco informując o przebiegu wydarzeń oraz udziela pomocy humanitarnej i prawnej uchodźcom. Bohaterkami i bohaterami książki Grynberga pt. „Jezus umarł w Polsce” są ludzie zwykli-niezwykli, którzy podjęli odpowiedzialność za ich los. Pomaganie nadaje ich życiu największy sens, jednak za cenę spokoju, życia rodzinnego, pracy. Muszyński właśnie opublikował „Koncertinę” – literacki reportażu o przekraczaniu granic: tych fizycznych, i tych, które na poziomie myśli oddzielają nas od innych. Jego książka jest sprzeciwem wobec barbarzyństwa, którego ludzie dopuszczają się w przygranicznym lesie i wszędzie tam, gdzie „obcych” traktuje się jak zagrożenie, a także poruszającym dowodem na ocalającą moc autentycznych gestów. Tę arcyważną rozmowę poprowadzi Magda Melnyk.

Katarzyna Czwarnóg – członkini zarządu Fundacji Ocalenie, koordynatorka fundraisingu, działań promocyjnych i wolontariatu, rzeczniczka prasowa.

Mikołaj Grynberg – pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” i „Księga wyjścia” oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” i „Poufne”. Wyreżyserował film dokumentalny „Dowód tożsamości” wyprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku zadając sobie i swoim rozmówcom pytania o to, jak to jest być Żydem w Polsce i co to tak naprawdę znaczy. Prowadzi warsztaty pisania historii osobistych.

Andrzej Muszyński – autor reportaży i prozy m.in. „Podkrzywdzia”, „Domu ojców” czy „Bez”. W swojej twórczości czerpie z licznych doświadczeń podróżniczych. Przez to nietypowe połączenie wrażliwości twórcy i odwagi podróżnika o jego twórczości najczęściej mówi się „zaskakująca”. Ostatnio tomem wierszy zatytułowanym „a”, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej wrócił do swoich poetyckich korzeni.

Magda Melnyk – reporterka, z wykształcenia politolożka, specjalizuje się w obszarze państw hispanojęzycznych, transformacjach ustrojowych, ruchach społecznych i prawach kobiet. Redaktorka prowadząca portal liberte.pl, konsultantka programowa Igrzysk Wolności. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Plusie Minusie”, „Wysokich Obcasach”, portalach „Polityki” i „Newsweeka”. Autorka dwóch książek: „Dlaczego Hiszpania trzeszczy?” poświęconej nacjonalizmom w Hiszpanii oraz „Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej”. Prowadzi rozmowy z pisarzami w ramach podcastu „Książki z puentą”.

20:30 Premiera serialu!


W „Informacji zwrotnej” uzależniony od alkoholu były muzyk rockowy wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna. To opowieść o poszukiwaniu sprawiedliwości i wewnętrzna próba odkupienia własnych win, a zarazem obraz indywidualnej walki człowieka, który musi zmierzyć się z wieloletnimi konsekwencjami swojego uzależnienia. Mroczna, wielowątkowa historia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji doczekała się ekranizacji – dostępnej od 15 listopada w serwisie Netflix. Z autorem powieści Jakubem Żulczykiem, autorem scenariusza Kacprem Wysockim oraz producentami Łukaszem Dzięciołem i Piotrem Dzięciołem rozmawiać będzie Maciej Robert. Podczas spotkania wyświetlimy fragmenty serialu.

Jakub Żulczyk – pisarz, scenarzysta, dziennikarz, amerykanista, podcaster, współtwórca seriali „Belfer” oraz „Ślepnąc od świateł”. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor wielu powieści, m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Ślepnąc od świateł” i właśnie wydanej kontynuacji „Dawno temu w Warszawie”, „Wzgórza psów”, „Informacji zwrotnej”

Kacper Wysocki – studiował scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest autorem scenariuszy do tytułów: „Słowa”, „Jazda Próbna”, „Pod kloszem”, „Kontrabanda” (pilot serialu), „Adam wraca z raju”, „Kropla Prawdy” (2019, sezon 3) oraz „Klangor”. Wykładowca w katedrze scenariopisarstwa Szkoły Filmowej w Łodzi.

Piotr Dzięcioł – producent filmowy i kierownik produkcji. Właściciel studia Opus Film realizującego filmy reklamowe, fabularne, dokumentalne i programy telewizyjne. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Członek Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, w latach 2019-2022 wiceprezes Izby. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Łukasz Dzięcioł – producent filmowy. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim i studia producenckie w The Los Angeles Film School. Producent w studiach Opus Film i Opus TV. Członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej, wiceprezes Stowarzyszenia „Polska Gildia Producentów”.

Maciej Robert – poeta, eseista, redaktor. Ostatnio opublikował wybór wierszy Skontrum oraz książkę eseistyczną Rzeki, których nie ma. Dyrektor Domu Literatury w Łodzi.

🟡 Partnerzy 1. dnia festiwalu: Wydawnictwo Świat Książki, Syndykat Autorów, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Agora.

🟡 Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na naszym Facebooku. Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy ani rezerwacja miejsc.