NAGRODA LITERACKA IM. JULIANA TUWIMA 2017 - LISTA NOMINOWANYCH

 
Józef Hen
właściwie Józef Henryk Cukier. Prozaik, eseista, reportażysta, dramaturg, scenarzysta i reżyser filmowy. Urodził się 8 listopada 1923 w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Pierwsze teksty publikował na łamach pism frontowych, współtworzył teatry wojskowe. Bodaj największe uznanie zyskały błyskotliwe eseje biograficzne Hena: "Ja, Michał z Montaigne" (1978), "Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim" (1998), "Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim" (2003). 
 
Ewa Lipska
ur. 1945 w Krakowie. Poetka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1973), nagrody Polskiego PEN-Clubu (1992), nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego (1993) i Nagrody Literackiej Gdynia (2011). Pierwszy sposród licznych opublikowanych przez autorkę tomów nosi tytuł „Wiersze”, (Warszawa: Czytelnik, 1967). Utwory Lipskiej zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, francuski, niderlandzki, bułgarski i islandzki. 
    
Piotr Matywiecki
ur. w 1943 w Warszawie. Poeta, eseista. Opublikował osiem tomów wierszy. Autor antologii poezji polskiej "Od początku: antologia poezji polskiej od średniowiecza do wieku XX” (tomy 1-2, Gdańsk: Marabut, 1997), biografii Juliana Tuwima "Twarz Tuwima"  oraz esejów, w tym „Świadomość” (Mikołów: Instytut Mikołowski, 2014).
    
Dorota Masłowska
ur. 1983 w Wejherowie. Jej debiutancka powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" (Warszawa: Lampa i Iskra boża, 2002), uchodzi za największą polską sensację literacką ostatniego dziesięciolecia i została przetłumaczona m.in. język angielski, czeski, francuski, węgierski i niemiecki. Jej kolejna powieść, „Paw królowej”, została nagrodzona w 2006 roku Nagrodą Nike. 
    
Marcin Świetlicki 
ur. 1961 w Lublinie. Poeta, prozaik, wokalista zespołu Świetliki. Ze swoimi wierszami debiutował w lubelskim czasopiśmie "Akcent". Już przed publikacją pierwszej książki uznawano go za ważnego reprezentanta tak zwanego pokolenia "bruLionu". Laureat licznych nagród i wyróżnień literackich, m. in. nagrody Fundacji im Kościelskich (1996) oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2009 za powieść „Jedenaście”.
    
Olga Tokarczuk 
ur. 1962 w Sulechowie. Powieściopisarka i eseistka, najbardziej utytułowana i najszerzej podziwiana autorka polska średniego pokolenia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Literackiej Nagrody "Nike" (2008 i 2015), na równi ceniona – co zdarza się niezwykle rzadko – przez krytykę literacką i szeroką publiczność czytającą. Jej książki zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, bułgarski, czeski, niemiecki, duński, estoński, fiński, japoński i francuski.
 
Krzysztof Varga 
ur. w 1968 roku w Warszawie. Pisarz i publicysta, dziennikarz od połowy lat 90. nieprzerwanie związany z „Gazetą Wyborczą”. Debiutował zbiorem opowiadań "Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic" (1993), ale w autoryzowanych bibliografiach nieodmiennie podaje, że wszedł do literatury trzy lata później jako autor powieści "Chłopaki nie płaczą". Jego książki zostały przetłumaczone, m.in. na język węgierski, serbski i włoski.
 
 
Skład jury: Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), Krystyna Pietrych, Magdalena Rabizo-Birek, Iwona Smolka, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Maciej Robert (sekretarz)